EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Choć powszechnie używa się sformułowań: kastracja u samców, a sterylizacja u suk, to zabiegi te są odmienne i znaczą co innego. Kastruje, czyli usuwa się narządy rodne zarówno u psa, jak i u suki (jądra, najądrza, macicę lub jajniki), natomiast sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. Kastracja psa polega na chirurgicznym usunięciu jąder i najądrzy powodując nieodwracalną bezpłodność. U suk najczęściej usuwa się całą macicę. Zarówno kastracja, jak i sterylizacja prowadzą do nieodwracalnej bezpłodności zwierzęcia.

Właściciele zwierząt decydują się na zabieg sterylizacji swoich podopiecznych z kilku powodów: trwała antykoncepcja, zapobieganie groźnym chorobom, niewłaściwe zachowanie psa wywołane hormonami, agresywne zachowania na tle seksualnym, uciążliwość związana z cieczką u suk, kocury przestają znaczyć teren oraz ograniczają wędrówki.

Zabieg kastracji jest zabiegiem stosunkowo łatwym dla doświadczonego chirurga. Polega on na chirurgicznym usunięciu jąder oraz najądrzy. Rekonwalescencja po tego typu zabiegu jest stosunkowo szybka. U kotów zabieg kastracji przeprowadza się poprzez nacięcie worka mosznowego, następnie usuwa się jądra i najądrza. Kocur po takim zabiegu powinien mieć założony kołnierz, by uniknąć wylizywania miejsca nacięcia. U psów zabieg ten przebiega nieco inaczej – cięcie przeprowadza się doczaszkowo od worka mosznowego, jądra i najądrza odprowadza się na zewnątrz, następnie usuwa. W miejscu nacięcia zakładane są szwy. U psów również konieczne jest utrzymanie kołnierza.

Sterylizacja jest zabiegiem poważniejszym. Zabieg ten przeprowadzany jest w podobny sposób u suk i kotek. Poprzez laparotomię (nacięcie powłok brzusznych) usuwa się jajniki, jajowody oraz macicę. W miejscu cięcia zakładane są szwy. Ze względu na nacięcie powłok brzusznych w przebiegu rekonwalescencji, poza utrzymaniem kołnierza lub ubranka ochronnego, konieczne jest ograniczenie ruchu pupila – zwłaszcza biegania i wskakiwania np. na meble.

Po wykonaniu tych zabiegów konieczne jest odwiedzanie kliniki przez kolejne 2-3 dni oraz wprowadzenie specjalnej diety dla zwierząt sterylizowanych.