W toku diagnostycznym w większości przypadków wykorzystuje się trzy techniki:
- ENG – badanie polega na kilkukrotnej stymulacji w różnych miejscach tzw. nerwów obwodowych (najczęściej w obrębie kończyn) za pomocą bodźca elektrycznego. Jednocześnie lekarz, przy pomocy oprogramowania, odczytuje odpowiedź jaka uzyskiwana jest w mięśniu unerwianym przez stymulowany nerw. Czas po jakim pojawia się odpowiedź w mięśniu, a także kształt i amplituda zarejestrowanej odpowiedzi, pozwala osobie badającej ocenić, czy nerw przewodzi w odpowiednim stopniu i z odpowiednią prędkością. Nieprawidłowości zaobserwowane w tym badaniu z reguły oznaczają uszkodzenie nerwu, które występuje w przebiegu polineuropatii (uogólnionej choroby nerwów obwodowych) lub w przypadku ogniskowego uszkodzenia nerwu (np. na tle urazu, nacieku lub lokalnego zapalenia). Badanie przeprowadzane jest przy użyciu elektrod igłowych o wielkości 1- 2 cm wprowadzanych pod skórę.
- EMG – badanie polega na określeniu spoczynkowej aktywności elektrycznej mięśnia. Prawidłowo funkcjonujący mięsień w stanie spoczynku nie powinien wykazywać spontanicznej aktywności. Nieprawidłowości stwierdzone w tym badaniu często występują w miopatiach (chorobach mięśni) lub mogą być skutkiem odnerwienia mięśnia. Badanie przeprowadzane jest za pomocą elektrody igłowej wprowadzanej w różne mięśnie ciała.
- RNS – badanie polega na wielokrotnej stymulacji nerwu bodźcem elektrycznym w krótkim odstępie czasu, przy jednoczesnym odczytywaniu odpowiedzi z mięśnia unerwianego przez wspomniany nerw. W trakcie badania lekarz określa, czy uzyskiwana odpowiedź jest prawidłowa i czy nie dochodzi do spadku lub wzrostu amplitudy uzyskiwanych odpowiedzi, co z reguły jest tożsame z obecnością choroby upośledzającej funkcję płytki nerwowo-mięśniowej (połączenia nerwu i mięśnia). Najczęściej występującą chorobą płytki nerwowo-mięśniowej jest miastenia gravis.
Opisane wyżej techniki są bezpieczne i nie stanowią dodatkowego czynnika ryzyka dla znieczulonego zwierzęcia. Można je porównać do wykonania kilku niegroźnych zastrzyków.