Zwierzęta cechuje zwykle duża ruchliwość i wysoka sprawność fizyczna. Niestety, zdarza się, że ulegają kontuzjom, przytrafiają im się wypadki komunikacyjne lub posiadają wrodzone nieprawidłowości szkieletowe. Tym „pechowcom” przyjdą z pomocą lekarze z naszej kliniki.
Weterynarz ortopeda Kraków - diagnostyka i leczenie
Chirurgia ortopedyczna lub ortopedia, to gałąź chirurgii zajmująca się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Chirurdzy ortopedzi stosują zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne środki do leczenia urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.
Chirurdzy ortopedzi naszej kliniki są częścią większego zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej, którzy zapewniają naszym pacjentom indywidualną i oddaną całodobową opiekę. Nasi specjaliści skupiają się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Dzięki dużemu doświadczeniu, zdobywanej wiedzy na międzynarodowych kursach, a także najnowocześniejszemu wyposażeniu, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia.
Klinika Teodorowscy w Mikołowie
- 43-190 Mikołów ul. Żwirki i Wigury 5
- +48 601 223 331
Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt
To technika nabierająca coraz większego znaczenia w medycynie weterynaryjnej. Zabieg ten wykorzystuje się zarówno diagnostycznie jak i terapeutycznie.
Główną jego zaletą jest niewielka inwazyjność, oznacza to iż uzyskujemy tak samo dobre efekty jak po wykonaniu tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. W związku z tym nasz pacjent wraca do zdrowia dużo szybciej niż po klasycznej operacji na otwartym stawie. Niemal każdy staw dostępny jest do badania artroskopowego – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.
W każdym z nich może dojść do patologii – np. dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.
W zależności od rodzaju wykonywanej artroskopii, a także jej przebiegu, lekarz może zlecić ograniczenie ruchu pacjenta, ćwiczenia rehabilitacyjne, a także przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.
W naszej klinice świadczymy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, dzięki czemu na bieżąco kontrolujemy stan pacjenta i w zależności od jego samopoczucia zwiększamy lub zmniejszamy natężenie ćwiczeń i zabiegów.
Czas trwania artroskopii
Czas trwania zabiegu mieści się w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Pacjent po zabiegu może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano, ale jeśli lekarz prowadzący zdecyduje o przedłużeniu pobytu, może on się wydłużyć o kolejne kilka dni.
Stabilizacja złamań u zwierząt
Kości długie psów i kotów są prawie identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzi. Podobnie jak ludzie, psy i koty mogą złamać te kości z powodu upadku, zderzenia lub podczas walki z innymi zwierzętami. Do złamania kości może dojść w wielu miejscach i na wiele sposobów.
Aby ułatwić planowanie terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Niecałkowite: złamanie obejmujące tylko jedną z części korowych kości. Oś kończyny jest zachowana, nie dochodzi tutaj do przemieszczenia się odłamów kostnych. Całkowite: dochodzi tutaj do przerwania obu części korowych kości wraz z zupełnym odseparowaniem powstałych fragmentów.
Gdy podejrzewasz, że mogło dojść do złamania kości u twojego pupila, podstawowym elementem jest zgłoszenie się do kliniki, aby lekarz mógł ocenić twojego zwierzaka. Podczas badania klinicznego oceniany jest stan ogólny zwierzęcia i lokalizowane jest źródło problemu. Następnym krokiem w diagnostyce jest diagnostyka RTG pacjenta. Na podstawie oceny wykonanych radiogramów możliwe jest następnie ustalenie metody dalszego postępowania z pacjentem i w dobranie jak najlepszej metody stabilizacji złamania. Pamiętaj, że jeśli twój zwierzak uległ wypadkowi komunikacyjnemu, niezbędna jest stabilizacja pacjenta i ocena uszkodzenia narządów wewnętrznych, a dopiero w dalszej kolejności stabilizacja powstałego na skutek urazu złamania.
Zabiegi ortopedyczne
Zabiegi ortopedyczne przeprowadzane w naszej Klinice dotyczą głównie zwichnięć oraz złamań w obrębie narządu ruchu. Wykonujemy zespolenia skomplikowanych złamań kości z wykorzystaniem płytek kostnych, śrub, gwoździ.
Z najwyższą starannością dbamy o właściwe warunki przeprowadzenia operacji. Dbamy o bezpieczeństwo pacjenta poprzez stałe monitorowanie jego funkcji życiowych wykorzystując profesjonalny sprzęt weterynaryjny takich firm jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, Heine Optotechnik.