EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Rydułtowy

Badanie radiologiczne to procedura opierająca się na prześwietleniu danego obszaru ciała za pomocą niewielkiej ilości promieni rentgenowskich. Pacjent jest starannie ułożony na kasecie rentgenowskiej. W połączeniu z innymi metodami obrazowania, badanie rentgenowskie umożliwia szybkie wykrycie ewentualnych zmian. Jest to badanie z wyboru w ocenie układu oddechowego, kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego. Stosowanie ultrasonografii (USG) stanowi cenny instrument diagnostyczny, umożliwiający szybką i dokładną ocenę wielu schorzeń, eliminując konieczność przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Ultrasonografia to powszechnie stosowana metoda diagnostyczna w weterynarii, umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna procedura, dostarczająca istotnych informacji na temat stanu zdrowia Twojego psa lub kota.

W trakcie badania ultrasonograficznego, urządzenie USG wykorzystuje przetwornik do generowania fal ultradźwiękowych, które są wysyłane do ciała zwierzęcia. Te fale odbijają się od struktur tkankowych, tworząc echa. Odbite echa są następnie odbierane przez przetwornik i przekształcane w sygnały elektryczne. Komputer analizuje te sygnały i przekształca je w obrazy, które są wyświetlane na monitorze. Te obrazy przedstawiają przekrój badanego obszaru ciała, co umożliwia dokładną ocenę stanu zdrowia zwierzęcia.

 

Jak przygotować się do badania RTG?

Badanie radiologiczne u pacjentów wymagających tzw. premedykacji (podanie środków rozluźniających/uspokajających) przed badaniem, takim jak RTG stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych, wymaga przynajmniej 12-godzinnej głodówki. Tuż przed przeprowadzeniem badania konieczne jest usunięcie z ciała pacjenta wszelkich cieniujących elementów, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatka, obroża, szelki i inne.

Badanie profilaktyczne obejmuje szczególnie predysponowane rasy, takie jak golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, nowofunlandy, rottwielery i inne. W przypadku badań stawów biodrowych, wykonywanych w kierunku dysplazji biodrowej, stosuje się projekcję brzuszno-grzbietową. Natomiast dla stawów łokciowych, ilość projekcji (3 do 4 dla każdego stawu) zależy od wymagań związku kynologicznego.