Diagnostyka ultrasonograficzna pozwala w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i wygodny dla zwierząt określić strukturę wybranych narządów i tkanek pacjenta. Badanie można powtarzać wielokrotnie, bez ograniczeń, przez co uzyskuje się miarodajny obraz zmian zachodzących w narządach.
Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt, psów i kotów
Skorzystaj z naszych usług z zakresu diagnostyki obrazowej i umów się na badania Twojego zwierzęcia.
Spis treści
- Czym jest badanie USG?
- Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne u psa lub kota?
- Jak przygotować swoje zwierzę do badania ultrasonograficznego?
- Czy konieczne jest wygolenie pacjenta do badania USG?
- Czy pacjent musi być znieczulany do badania USG?
- Przebieg badania USG u zwierząt – kotów i psów
- Ile trwa badanie USG u psów i kotów?
- Ultrasonografia zwierząt – koszt usługi
- USG zwierząt – obszar świadczenia usług
- Nasza kadra
- Dlaczego warto wybrać Klinikę Teodorowscy?
- Opinie naszych klientów korzystających z badania USG w naszej klinice
- Ultrasonografia psów i kotów – najczęściej zadawane pytania
- Czy muszę przygotować swoje zwierzę do badania USG?
- Czy badanie USG będzie bolesne dla mojego psa?
- Czy potrzebuję skierowanie na badanie USG?
Czym jest badanie USG?
Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jest to przede wszystkim metoda bezbolesna, nieinwazyjna i bezpieczna, która pozwala na obejrzenie narządów wewnętrznych organizmu i wykrycie wielu stanów chorobowych.
Struktury klatki piersiowej czy jamy brzusznej obrazowane są przy użyciu fal ultradźwiękowych wysyłanych i odbieranych przez głowicę aparatu USG. Obserwowany na ekranie obraz jest skutkiem odbicia fal dźwiękowych, które na swojej drodze spotykają narządy wewnętrzne badanego pacjenta.
Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne u psa lub kota?
Badanie ultrasonograficzne zaleca się jako badanie przeglądowe jamy brzusznej u każdego zwierzęcia w wieku powyżej 7 roku życia ze względu na szansę wczesnego wykrycia zmian w narządach sugerujących zmiany związane z wiekiem, nowotwory, zaburzenia hormonalne i inne.
Dodatkowo badanie USG zwierząt jako badanie profilaktyczne np. w czasie ciąży pozwala m.in. na ocenę narządu rodnego oraz żywotność płodów.
USG wskazane jest również, jeśli u zwierzęcia występują objawy takie jak brak apetytu, wymioty, biegunka, a badania krwi bądź kału nie wykazały niepokojących odstępstw.
Innym wskazaniem może zmiana sposobu oddawania moczu – zmiana częstotliwości oddawania moczu, bolesność podczas mikcji, obecność domieszki krwi w oddawanym moczu.
W przypadku występowania kaszlu, zasłabnięcia, omdlenia czy duszności warto wykonać badanie ultrasonograficzne serca.
Jak przygotować swoje zwierzę do badania ultrasonograficznego?
W przypadku oceny jamy brzusznej zalecana jest dwunastogodzinna głodówka, a na około dwie godziny bezpośrednio przed badaniem, w miarę możliwości należy powstrzymać zwierzę przed piciem wody.
Czasami lekarz weterynarii może zalecić zastosowanie leków zapobiegających wzdęciom u pacjenta. Jeśli zaistnieje taka konieczność właściciel zwierzęcia jest odpowiednio wcześnie informowany o tym jaki lek i w jakiej dawce podać.
W przypadku konieczności przeprowadzenia badania ultrasonograficznego w celu obrazowania pęcherza moczowego lub prostaty konieczne jest, aby pęcherz moczowy był pełny. Właściciel powinien zadbać, alby jego pupil na co najmniej trzy godziny przed badaniem powstrzymał się od oddawania moczu. Najlepszym sposobem będzie zabronienie kotu lub psu wyjścia na spacer. Dobrze jest udać się na badanie samochodem lub przynieść zwierzę na rękach, aby uniknąć sytuacji, w której w drodze na badanie zwierzę odda mocz. Wówczas badanie USG nie zostanie przeprowadzone.
Czy konieczne jest wygolenie pacjenta do badania USG?
Aby obraz był miarodajny konieczne jest wygolenie sierści przed rozpoczęciem badania. Wynika to z faktu, iż fale ultradźwiękowe nie są przekazywane przez powietrze, które gromadzi się pomiędzy sierścią zwierzęcia i powstały wówczas obraz jest zaburzony.
Czy pacjent musi być znieczulany do badania USG?
W przeciwieństwie do np. badania RTG, badanie ultrasonograficzne nie wymaga znieczulenia zwierzęcia, ponieważ metoda ta jest całkowicie bezbolesna.
Przebieg badania USG u zwierząt – kotów i psów
Lekarz weterynarii goli sierść pacjenta w miejscu, w którym będzie przykładał głowicę aparatu USG. Kolejnym krokiem jest ułożenie psa lub kota w odpowiedniej pozycji. Najczęściej pacjent układany jest w pozycji leżącej na boku lub na plecach. Następnie rozprowadza żel ultradźwiękowy, przykłada głowicę i rozpoczyna badanie.
Pomimo bezbolesności badania, część zwierząt może być zestresowana, czy to samym pobytem u lekarza, czy też pozycją, którą musi przyjąć. Właściciel może wówczas pomóc lekarzowi wykonującemu badanie poprzez przytrzymanie zwierzęcia i w miarę możliwości uspokajania swojego pupila. Jeśli jesteś właścicielem dużego zwierzęcia, które niezbyt dobrze znosi badania, przyjdź na badanie z kimś, kto pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej pozycji badanego pacjenta.
Ile trwa badanie USG u psów i kotów?
Czas trwania badania to średnio ok 20 minut. Często zdarza się, że lekarz badający ze względu na stan kliniczny pacjenta musi skrócić badanie albo je wydłużyć, gdy wymaga ono wykonania wielu pomiarów.
Ultrasonografia zwierząt – koszt usługi
Aby poznać koszt badania ultrasonograficznego zwierząt lub koszty innych badań i usług oferowanych przez naszą klinikę zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego z pracownikami naszej recepcji.
USG zwierząt – obszar świadczenia usług
Do naszej kliniki przyjeżdżają pacjenci z województwa śląskiego, Polski, a nawet z zagranicy. Pszczyna, Katowice, Jaworzno, Gliwice, Tychy, Rybnik, Żory, Lędziny, Bielsko-Biała, Bieruń, Oświęcim, Czechowice-Dziedzice, Skoczów, Imielin, Kęty, Knurów, Mysłowice, Ruda Śląska, Rydułtowy, Wodzisław Śląski to tylko kilkanaście miejscowości, w których najczęściej mieszkają nasi pacjenci.
Nasza kadra
Pracownicy naszej kliniki z profesjonalizmem i zaangażowaniem podchodzą do każdego zwierzęcia. Aby zapewnić naszym pacjentom jak najlepszą opiekę, personel stale się szkoli i zdobywa nową wiedzę oraz umiejętności poprzez uczestnictwo w kongresach, kursach i szkoleniach.
Dlaczego warto wybrać Klinikę Teodorowscy?
Klinika Teodorowscy jest placówką nowocześnie wyposażoną, w której pracuje zespół ludzi, stawiający dobro zwierząt na pierwszym miejscu. Dbamy, aby pacjenci, które trafiają do naszej kliniki jak najszybciej wrócili do zdrowia.
Opinie naszych klientów korzystających z badania USG w naszej klinice
Klienci cenią nasze usługi z zakresu diagnostyki obrazowej za wysokiej jakości sprzęt i profesjonalizm lekarzy, o czym świadczą pozytywne opinie, jakie otrzymujemy, np. „Jedyna klinika, która w kryzysowej sytuacji zajęła się naszym psem. Możliwość wykonania pełnej diagnostyki, bardzo dobrze przygotowani, profesjonalni i z dużym sercem.”.
Ultrasonografia psów i kotów – najczęściej zadawane pytania
Czy muszę przygotować swoje zwierzę do badania USG?
Tak. Aby badanie przebiegło prawidłowo zwierzę musi być poddane dwunastogodzinnej głodówce. W przypadku USG pęcherza zwierzę na co najmniej 3 godziny przed badaniem nie powinno oddać moczu.
Czy badanie USG będzie bolesne dla mojego psa?
Nie. USG jest badaniem bezbolesnym.
Czy potrzebuję skierowanie na badanie USG?
Zalecamy, aby wydrukować i poprosić lekarza prowadzącego zwierzę o wypisanie skierowania na badanie. Jeśli zwierzę jest prowadzone przez lekarza naszej kliniki, nie ma konieczności drukowania skierowania. Skierowanie na badanie USG dostępne jest na naszej stronie.