Dysplazja stawów łokciowych u zwierząt – krótki opis schorzenia
Jest to choroba dotycząca stawów łokciowych. Obejmuje szereg nieprawidłowości, które występują w obrębie stawu łokciowego. Ich obecność wpływa na zaburzenia w wyglądzie i funkcjonowaniu stawu. Staw, który funkcjonuje w nieprawidłowy sposób powoduje tarcie miedzy kośćmi podczas poruszania się zwierzęcia. Następstwem jest stan zapalny, który z kolei generuje zmiany wytwórcze.
Często, podobnie jak dysplazja biodrowa, dysplazja łokciowa wykrywana zbyt późno doprowadza do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, z czasem do nieodwracalnego zesztywnienia stawów (tzw. ankylozy). Schorzenie to może mieć charakter wrodzony lub nabyty.
Wybrane wskazania do wykonania badania stawów łokciowych kotów i psów
Wymienione poniżej zachowania zwierzęcia mogą być sygnałami informującymi, iż możemy mieć do czynienia z dysplazją stawów łokciowych.
- kulawizna,
- problemy ze schodzeniem ze schodów,
- niechęć do spacerów,
- trudności z podniesieniem przedniej części ciała po spoczynku,
- unoszenie jednej z kończyn piersiowych ku górze po większym wysiłku,
to wskazania do wykonania badania RTG stawu łokciowego.
Badanie RTG jest pierwszym stopniem diagnostyki dysplazji łokciowej, dającym nam możliwość oceny zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu, a także potwierdzenia choroby przedziałowej. W dalszej diagnostyce mogą być jednak niezbędne badanie tomografem komputerowym czy zabieg artroskopii.
Jak przygotować zwierzę do badania RTG?
Jak już wspominaliśmy, badanie RTG wykonywane jest w sedacji ze względu na wzmożony niepokój zwierzęcia oraz niewygodną pozycję, w której zwierzę musi pozostać nieruchomo do kilku minut.
Aby zwierzę zostało zsedowane konieczna jest co najmniej dwunastogodzinna głodówka.
Przed każdym znieczuleniem dobrze jest wykonać u zwierzęcia badania morfologiczne i biochemiczne krwi. W laboratorium diagnostycznym naszej kliniki można wykonać te badania bezpośrednio przed wykonaniem zdjęć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować zwierzę do badania RTG, zapoznaj się z artykułem, znajdującym się na blogu klinikadlazwierzat.pl.
Ile czasu trwa badanie RTG stawów łokciowych zwierząt?
Na badanie dobrze jest zarezerwować sobie 2-3 godziny. Czas ten jest potrzebny, aby znieczulić pacjenta, wykonać badanie, wybudzić badane zwierzę oraz aby lekarz wykonał opis zdjęć.
Po wykonanym badaniu lekarz informuje właścicieli o stanie klinicznym pacjenta i proponuje odpowiednie leczenie.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia badania rentgenowskiego u psów i kotów
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania rentgenowskiego jest pośrednio przeciwwskazanie do zastosowania krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. Jeśli pacjent ze względów zdrowotnych nie będzie mógł zostać zsedowany, badanie nie może się odbyć.
Częstym przykładem jest przeładowanie żołądka karmą, stąd zalecenia lekarzy weterynarii dotyczące co najmniej ośmiogodzinnej głodówki u pacjenta, który ma przyjechać na badanie RTG.
Badanie rentgenowskie, ale też inne badania mogą nie być przeprowadzone ze względu na ogólny zły stan zwierzęcia. O tym, czy zwierzę może zostać poddane badaniu decyduje lekarz weterynarii.
Przebieg badania RTG stawów łokciowych u psa i kota w naszej klinice na Śląsku
W pierwszej kolejności zwierzę wprowadzane jest w znieczulenie ogólne. Aby badanie RTG zostało poprawnie przeprowadzone, pacjenta należy umieścić na stole pomiędzy płaszczyzną odbiorczą, czyli kliszą bądź matrycą, a lampą rentgenowską. Następnie w celu jak najlepszej oceny morfologii stawu, pacjent jest odpowiednio układany.
W badaniu RTG stawów łokciowych zwierzęciu wykonywane są po 4 zdjęcia każdego łokcia. Do każdego zdjęcia potrzebne jest inne ułożenie pacjenta:
- ułożenie fizjologiczne, w którym kąt pomiędzy kością ramienną, a promieniową i łokciową wynosi około 90 stopni,
- ułożenie w pełnym zgięciu stawu łokciowego, w którym kąt jest możliwie bliski zeru,
- ułożenie w maksymalnym kącie możliwie bliskim 180 stopniom,
- ułożenie w projekcji przednio-tylnej z wyprostem kończyny – pacjent leży na mostku z maksymalnie wyciągniętą do przodu badaną kończyną.
Po wykonaniu zdjęć pacjent jest wybudzany i oddawany właścicielom.
Dalsze postępowanie
W zależności od występowania oraz stopnia zaawansowania dysplazji stawów łokciowych w zwierząt (przede wszystkim psów) lekarz zaleca dalszą terapię, czyli:
- farmakoterapię – zalecaną przy małych nieoperacyjnych zmianach lub dużych zwyrodnieniach, które nie są już operowalne,
- rehabilitację – zalecaną w tych samych przypadkach, co farmakoterapia,
- iniekcje do stawów,
- artroskopię,
- leczenie operacyjne (artrotomia, PAUL II).
Cena badania RTG stawów łokciowych zwierząt
Szczegółowe informacje dotyczące kosztów badania można pozyskać kontaktując się z naszą kliniką pod numerem telefonu: +48 32 738 40 41.
Nasza kadra
Lekarze pracujący w Klinice Teodorowscy to osoby zaangażowane w swoją pracę. Staramy się, aby zwierzęta trafiające do naszej kliniki jak najszybciej otrzymały skuteczne leczenie. Dbamy o rozwój naszych kompetencji oraz pracujemy na nowoczesnym sprzęcie medycznym.
RTG stawów łokciowych psów i kotów – obszar świadczenia usług
Skoczów, Pszczyna, Katowice, Jaworzno, Gliwice, Tychy, Rybnik, Kęty, Żory, Lędziny, Bielsko-Biała, Bieruń, Oświęcim, Czechowice-Dziedzice, Imielin, Knurów, Mysłowice, Ruda Śląska, Rydułtowy, Wodzisław Śląski to tylko część miejscowości, w których najczęściej przyjeżdżają do nas czworonożni pacjenci. Leczymy zwierzęta z całej Polski, a nawet z zagranicy.
Dlaczego warto wybrać naszą Klinikę?
Klinika Teodorowscy to miejsce, w którym pracują lekarze z ogromnym sercem wkładanym w opiekę nad zwierzętami.
Dysponujemy zaawansowaną aparaturą medyczną i oferujemy specjalistyczną wiedzę z zakresu weterynarii. Dzięki temu jesteśmy w stanie trafnie zdiagnozować schorzenie Twojego zwierzęcia i zaproponować kompleksowe leczenie.
Opinie klientów korzystających z diagnostyki dysplazji u psa w naszej klinice
Nasi klienci cenią lekarzy naszej kliniki za zaangażowanie i specjalistyczną wiedzę z zakresu diagnostyki ortopedycznej. Potwierdzeniem zadowolenia są pozytywne opinie, m.in. „Pełen profesjonalizm. Wielkie dzięki za szybką diagnozę i leczenie naszej ukochanej Belli”.
RTG stawów łokciowych u zwierząt – najczęstsze pytania
Czy muszę przygotować zwierzę do badania?
Tak. Niezbędna jest dwunastogodzinna głodówka ze względu na to, że badanie przeprowadzane jest w sedacji. Ponadto należy usunąć ze zwierzęcia wszelkie metalowe elementy. Warto również wykonać badania krwi.
Czy badanie jest bolesne?
Nie. RTG stawów łokciowych psów i kotów jest badaniem bezbolesnym.
Jaki jest koszt badania?
Aby poznać cenę RTG zwierząt, prosimy o kontakt z naszą kliniką.
Bibliografia:
Donald E. Thrall, Diagnostyka radiologiczna w weterynarii, wyd. 5, Wrocław, Edra Urban & Partner, 1986, ISBN 978-83-65835-86-4