EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Z uwagi na wzrastającą w ostatnich latach popularność psów ras krótkoczaszkowych, psów typu mops, buldog francuski, czy shih tzu oraz rosnący popyt na zwierzęta tego typu wśród pseudohodowców, wiele z tych zwierząt wykazuje cechy tzw. syndromu oddechowego ras brachycefalicznych. Jest to bardzo niebezpieczna jednostka chorobowa występująca wśród psów, objawiająca się przewlekłą dusznością, i niemożliwością prawidłowego pobrania powietrze przez zwierzę, co powoduje liczne problemy oddechowe i kardiologiczne.

Wśród nieświadomych właścicieli panuje przekonanie o uroku tych zwierząt związanym z chrapaniem i posapywaniem. Często są to skutki przewlekłych obturacyjnych problemów oddechowych.

Wśród objawów, jakie dotykają naszych mniejszych przyjaciół można wyróżnić:

  • głośne oddychanie, świst oddechowy, chrapanie, oddychanie przez otwarty pysk – uśmiechanie się,
  • duszność, sinicę, omdlenia,
  • wymioty po intensywnym wysiłku,
  • krztuszenie się podczas jedzenia i picia,
  • bezdech nocny.

Objawy nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego, podniecenia i wysokiej temperatury.

Skąd bierze się syndrom ras brachycefalicznych?

Schorzenia te są związane z trzema nakładającymi się na siebie jednostkami chorobowymi:

  • przerostem nozdrzy przednich (czyli skrzydełka nosowe są zbyt duże w stosunku do przewodu nosowego i zasłaniają jego światło),
  • przerostem podniebienia miękkiego (z uwagi na skrócenie nozdrzy w stosunku do czaszki oraz częstym obrzękiem tkanek, podniebienie miękkie zasłania dojście do tchawicy),
  • przerostem podniebienia miękkiego (z uwagi na skrócenie nozdrzy w stosunku do czaszki oraz częstym obrzękiem tkanek, podniebienie miękkie zasłania dojście do tchawicy),

Nakładanie się na siebie tych trzech jednostek chorobowych powoduje ogromne problemy oddechowe wśród zwierząt i skazuje je na przewlekłą walkę o oddech. Często radzę właścicielom, aby spróbowali zatkać sobie nos w 80% i spróbowali wziąć wdech. Bardzo często pojawia się w tych sytuacjach charakterystyczne chrapanie, nieprawdaż?

Mam nadzieje, że ten drastyczny filmik z zabiegu operacyjnego usunięcia przerośniętego podniebienia miękkiego pozwoli Państwu uświadomić, z jak wielkim problemem na co dzień spotyka się Państwa psiak. Na załączonym filmie zostaje usunięty płat podniebienia zatykający praktycznie całkowicie dojście do tchawicy.

Jak Państwo widzą, zwierzę od razu zaczyna lepiej oddychać i z czasem, gdy tkanki się wygoją, wróci do sprawności, której nigdy by nie był w stanie osiągnąć, gdyby nie zabieg operacyjny.

Procedura ta w naszej klinice wykonywana jest przy pomocy lasera CO2. Przewagą tej metody nad klasycznymi metodami chirurgii jest zmniejszone ryzyko krwawienia, bo promień lasera powoduje odparowanie wody z tkanek, co natychmiast je zasklepia oraz przyśpieszone gojenie się tkanki z uwagi na małą inwazyjność tej metody.

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z ogromu spustoszeń, jakie w organizmie zwierzęcia czyni przewlekła duszność. Na szczęście świadomość właścicieli z każdym rokiem jest coraz większa i coraz więcej zwierzaków ma możliwość swobodnego oddychania i godnego życia.

Jeżeli decydują się Państwo na zakup zwierzęcia wyżej opisanych ras, należy pamiętać, że mają one tendencję do zapadania na tego typu schorzenia. Zachęcam do świadomego zakupu ze sprawdzonej hodowli zrzeszonej w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce), będącego członkiem FCI (Fédération Cynologique Internationale). Zwierzęta takie kosztują relatywnie więcej, ale koszty leczenia powikłań chorób przenoszonych przez obciążone genetycznie zwierzęta, zrzeszane przez KLUB MIŁOŚNIKÓW BULDOŻKÓW (przykładowa nazwa pseudohodowli) jest nieporównywalnie większa.

Zapraszamy na specjalistyczną konsultację chirurgiczną dotyczącą problemu ras krótkoczaszkowych i nowoczesny zabieg korekcji przy użyciu lasera CO2!

W naszej Klinice mogą Państwo także skorzystać z laserowego usuwania zmian nowotworowych. Plusem lasera jest to, że minimalizuje się obrzęk tkanek, gojenie jest szybsze, niż w przypadku tradycyjnych metod oraz podczas zabiegu nie występuje krwawienie.

dr n. wet. Oliwier Teodorowski
Specjalizuje się w leczeniu chorób małych zwierząt, zwłaszcza chorób ras krótkoczaszkowych, chirurgii z wykorzystaniem lasera CO2. Przeprowadza wizyty również w języku angielskim.