EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

PSS to wada układu żyły wrotnej, polegająca na patologicznym połączeniu jej odgałęzienia z układem naczyniowym organizmu z ominięciem układu naczyniowego wątroby. Połączenie to stosunkowo często jest wadą wrodzoną, mniej spotykana jest wada nabyta. W przypadku chorób nabytych często stwierdza się zmiany mnogie zewnątrzwątrobowe lub wewnątrzwątrobowe jak marskość, nowotwór wątroby, skrzeplina żyły wrotnej.

Częstym wyznacznikiem występowania PSS u psów i kotów jest predyspozycja rasowa, która szczególnie jest spotykana u psów ras małych, takich jak np. yorkshire terrier, sznaucer miniaturowy, cairn terrier, maltańczyk, chihuahua. Trzeba jednak pamiętać, że rasy duże, choć rzadziej dotknięte przypadłością, również są narażone. Problem dotyka zwłaszcza owczarków niemieckich, golden retrieverów, labrador retrieverów.

Koty perskie i brytyjskie są narażone na tę wadę częściej od pozostałych ras kotów. Zespół powoduje szereg objawów klinicznych, laboratoryjnych i ultrasonograficznych. Warto jednak pamiętać, że ich nasilenie może być różne w zależności od stopnia przecieku i zatrucia organizmu. Silne objawy kliniczne pojawiają się przy wadach wewnątrzwątrobowych u psów młodych, natomiast wrodzone przecieki zewnątrzwątrobowe spotyka się nawet czasem przypadkowo przy badaniu USG u zwierząt starszych. Klinika wyposażona w ultrasonograf może zdiagnozować pacjenta bez konieczności wykonywania laparotomii, czyli operacyjnego otwarcia jamy brzusznej. Badaniu USG poddaje się również pacjentów po zabiegu. Jest to idealne narzędzie do oceny stanu zwierzęcia podczas rekonwalescencji.

Na zdjęciu powyżej widoczny jest specjalnie zaprojektowany produkt – ameroid – służący do otaczania naczynia krwionośnego. Specjalny materiał wewnątrz zwężacza w kształcie pierścienia z czasem wchłania płyn i powoli zamyka naczynie krwionośne. Po nasunięciu pierścienia na naczynie krwionośne, następuje jego zamknięcie specjalnym kluczem.

Na zdjęciu poniżej przestawione jest PSS widoczne podczas badania obrazowego przeprowadzonego tomografem komputerowym.