EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

To operacyjne otwarcie jamy brzusznej, polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej. Zabieg ten przeprowadzany jest u zwierząt z nierozpoznanym lub ostrym stanem zapalnym, a także w nagłych przypadkach. Pacjent w czasie laparotomii jest w pełnym znieczuleniu, a zabieg wykonuje się w sali operacyjnej.

U zwierząt z nierozpoznanym stanem chorobowym przeprowadza się laparotomię zwiadowczą, która pozwala na usystematyzowaną ocenę jamy brzusznej i jej narządów. Jest to doskonałe narzędzie diagnostyczne oraz kluczowy element pozwalający zmaksymalizować ilość informacji, dzięki pobraniu próbek biopsyjnych dobrej jakości.

Laparotomia może być również wykonywana podczas planowanego zabiegu np. przy sterylizacji. W większości przypadków laparotomię przeprowadza się w miejscu przebiegu linii pośrodkowej brzucha, jednak w zależności od przypadku lekarz decyduje o wielkości i miejscu cięcia (możliwa jest także laparotomia z dostępu bocznego).

Laparotomia po raz pierwszy została skutecznie przeprowadzona w 1809 roku. Dokonał tego amerykański lekarz – Ephriam McDowell.