EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Lili, rasa York, 4 lata, samica, waga 2,40 kg. Miesiąc temu zesztywnienie na około 30-40 s, silny ból i dyskomfort ogólny. Podczas tego zdarzenia pies był świadomy i chciał wstać, jednak nie potrafił ponieważ ograniczał go ból.

Badanie

W badaniu neurologicznym brak widocznych deficytów CUN oraz rdzeniowych. Badania krwi normatywne.

W badaniu rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego uwidoczniono na wysokości kręgu od przejścia C2/C3 poprzez wysokości całego trzony C3 do ½ długości C4 umiarkowane grzbietowe rozszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowej. Na tym poziomie widoczna zmiana kształtu rdzenia kręgowego z owalnego na trójkątny oraz grzbietowo spłaszczony. Na wysokości trzonu kręgu C3 widoczne wewnątrzrdzeniowe ognisko hiperintensywne w obrazie T2-zależnym, izointensywne w obrazie T1-zależnym, wskazując na jego śródmiąższowy obrzęk prawdopodobnie wtórnie do zaburzonego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Nie stwierdzono innych zmian kompresyjnych na rdzeń kręgowy, worek oponowy oraz korzenie nerwowe. Brak patologicznych zmian w zakresie trzonów kręgów oraz mięśni.

Wnioski

Obraz badania MR sugeruje obecność rzekomej torbieli/uchyłka pajęczynówki w odcinku szyjnym z wtórną ogniskową mielopatią rdzenia kręgowego.

Zalecono zabieg neurochirurgiczny marsupializacji. Do czasu zabiegu ograniczenie ruchu, leczenie farmakologiczne.

Wpisy blogowe które mogą Cię zainteresować