EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Nieodłączna część każdego psiego harmonogramu — spacer — prowadzi często do wielu kontuzji i niespodziewanych wydarzeń. Żaden z właścicieli nie jest w stanie przewidzieć wielu sytuacji. Nawet Ci najbardziej wyczuleni na wszelkie wypadki trafiają po spacerze z psem do kliniki weterynaryjnej. W tym wypadku wynikiem aktywności był zabieg TPLO, czyli stabilizacja zerwanego więzadła.

Do naszej kliniki trafiła Bafi, u której występowała kulawizna od czasu nieszczęsnego spaceru. Z wywiadu wynotowano, że pacjentka podskoczyła podczas kontaktu z innym psem. W tym samym momencie pojawił się pisk. Bafi zaczęła kuleć na tylną kończynę.

Diagnostyka Bafi

We wstępnym badaniu wykazano, że pacjentka  nie wykazuje zainteresowania kończyną. W badaniu radiologicznym uwidoczniono wysunięcie guzowatości kości piszczelowej KMP w kierunku doczaszkowym. Zwichnięcie rzepki KMP poza obręb bloczka kości udowej na stronę przyśrodkową.

Badanie w sedacji

Kolejno Bafi została poddana badaniu w sedacji. Wykonano test szufladowy KMP, wynik dodatni. Test kompresji piszczeli KMP, wynik również dodatni. Pacjentkę skierowano do wykonania zabiegu.  Konieczna stabilizacja zerwania więzadła metodą TPLO.

Wynik pozabiegowy — stabilizacja zerwania więzadła metodą TPLO

Na filmie prezentujemy wynik pozabiegowy.  W pierwszej jego części Bafi w dzień po zabiegu, kolejno możemy zobaczyć, jak pacjentka radzi sobie tydzień po operacji.

[video width="1920" height="1080" mp4="https://www.klinikadlazwierzat.pl/wp-content/uploads/2022/05/klinika-teodorowscy-przypadki-kliniczne-bafi-zabieg-tplo.mp4"][/video]