EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

W przypadku, gdy właściciele zwierzaków zastanawiają się, czy ciąża przebiega prawidłowo, są ciekawi, ile urodzi się szczeniąt/kociąt oraz kiedy można się spodziewać porodu, specjaliści naszej kliniki odpowiedzą na nurtujące pytania. Porody są prowadzone przez doświadczonych specjalistów.

Prowadzenie ciąży

Cały proces prowadzenia ciąży, to przede wszystkim monitorowanie stanu zdrowia suczki/kotki. Wykonanie badania USG, dzięki któremu lekarz może rozpoznać ciąże, sprawdzić, w jaki sposób rozwija się płód. Aby potwierdzić liczebność, potomstwa lekarz wykona badanie RTG. W wyniku badania obrazowego będzie mógł stwierdzić ewentualne wady płodu oraz jego położenie.  Proces prowadzenia ciąży, to również  badanie cytologiczne, dobranie odpowiedniej diety, suplementacja zwierzęcia. Pod okiem specjalisty odbywa się również prowadzenie ciąży zagrożonej. Jednak co najważniejsze — lekarz określi termin porodu.

Poniżej przedstawiamy porody, które odbyły się w naszej klinice.

Poród Bajki, 2-letniej suczki rasy Shih Tzu

Właścicielka zgłosiła się do kliniki z Bajką w 30 dniu ciąży w celu wykonania kontrolnego badania USG (ocena płodów). W badaniu uwidoczniono obecność prawidłowo rozwijających się ampuł płodowych, potwierdzono, że płody są żywe z widoczną, prawidłową pracą serca. Zalecono kontrolne badanie USG za 25-30 dni.

Na wizycie kontrolnej w 57 dniu ciąży wykonano kontrolne badanie  USG — potwierdzono prawidłowy rozwój płodów. Badanie kliniczne wykazało cechy zbliżającego się porodu — obniżenie temperatury ciała, obecność wydzieliny mlecznej we wszystkich pakietach gruczołu mlekowego, pojawienie się surowiczej wydzieliny w drogach rodnych.

Po 3 dniach w godzinach nocnych rozpoczął się poród. Bajka urodziła naturalnie 5 szczeniąt w równych odstępach czasowych, po urodzeniu piątego szczenięcia poród się zatrzymał. Właścicielka suczki w godzinach wczesnoporannych zgłosiła się z Bajką do kliniki na dyżur nocny. Wykonano badanie USG, w którym potwierdzono obecność jeszcze jednej ampuły płodowej. Ze względu na podejrzenie pośladkowego ułożenia płodu podjęto decyzję o rozwiązaniu porodu poprzez cesarskie cięcie. Zabieg zakończył się  pomyślnie — po wybudzeniu Bajka wraz ze szczeniętami mogła wrócić do domu.

Poród Chloe, 1,5-rocznej suczki rasy Pidel Toy

Właściciel zgłosił się z suczką na nocny dyżur. Chloe była wówczas w 61 dniu po kryciu. Jej ciąża nie była wcześniej prowadzona w naszej klinice.

W nocy rozpoczął się poród. Chloe urodziła 1 szczenię, po czym doszło do zatrzymania akcji porodowej. Wykonano badanie USG, na którym uwidoczniono obecność 2 ampuł płodowych  — płody żywe z widoczną prawidłową pracą serca. Podjęto decyzję o rozwiązaniu porodu przez cesarskie cięcie.

Zabieg zakończył się pomyślnie — po wybudzeniu wydano Chloe oraz jej  szczenięta do domu.

szczenięta

Następnego dnia na wizycie kontrolnej zbadano suczkę oraz szczenięta — stan ogólny matki i szczeniąt dobry. Potwierdzono również prawidłowy stosunek matki do szczeniąt, która opiekuje się młodymi oraz je odkarmia.

Po 2 tygodniach usunięto szwy po zabiegu. Szczenięta rozwijają się prawidłowo.