EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Psia nadwaga to coraz częstsza przypadłość, która może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia naszego pupila. Ostatnie doniesienia w tym zakresie nie zachwycają - szacuje się, że na zachodzie co drugi pies cierpi na otyłość. Choć niektóre rasy mają większą skłonność do nabierania dodatkowych kilogramów, na sylwetkę psów wpływają także takie czynniki jak nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. W tym wpisie podpowiemy Wam, jakie kroki należy podjąć w momencie, gdy zauważymy, że z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego.

Otyłość - jak ją rozpoznać?

Jeżeli pies waży o 10-15% więcej w stosunku do idealnej wagi, oznacza to, że posiada nadprogramowe kilogramy. Otyłość zaczyna się w momencie, kiedy różnica między wagą idealną a rzeczywistą wynosi 20-30%. U psa z nadwagą zazwyczaj trudno jest wyczuć żebra, które kryją się pod warstwą tłuszczu. Wbrew pozorom, otyłość wcale nie musi być wynikiem przekarmienia - problem ten dotyka także suki po sterylizacji i psy po kastracji. W żadnym wypadku nie należy go bagatelizować, bowiem nadmiar kilogramów może oznaczać także niebezpieczne schorzenia lub choroby.

Jak walczyć z otyłością psa?

Dieta naszego psa powinna być dopasowana do jego rasy, rozmiarów, wagi, stanu zdrowia oraz trybu życia. Psy, które na co dzień dużo biegają i pokonują sporo kilometrów na spacerze z właścicielem, z pewnością będą potrzebowały większych porcji jedzenia w swojej misce. Posiłki powinny zawierać właściwą ilość kalorii i dostarczać psu niezbędnych składników odżywczych. Na rynku pojawia się coraz więcej suchych karm, które tworzone są z myślą o psach kwalifikujących się do odchudzania. Otyłość pupila zmusza właściciela do tego, by zerwał z lenistwem - codzienne spacery powinny ulec znacznemu wydłużeniu. Otyłość to problem, który nie dotyczy tylko i wyłącznie zwierząt, dlatego zyska na tym zarówno pies, jak i jego opiekun.

Nadwaga to problem, z którym bezwzględnie należy walczyć. I chociaż spojrzenia naszego ukochanego pupila, który tylko czeka aż spadnie mu coś ze stołu często bywają rozczulające, w trosce o jego zdrowie nie powinniśmy mu ulegać. Psia otyłość potrafi znacznie obniżyć jakość życia naszego psa, wywołać groźne choroby, a wreszcie - skrócić jego życie. Dlatego też należy w odpowiednim momencie zmienić dietę oraz zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. A jeśli to nie przyniesie efektów, kolejnym krokiem powinna być wizyta u specjalisty, który oceni stan zdrowotny pupila i zaproponuje indywidualną terapię leczenia.