EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

12 - letni pies Misiek trafił do Kliniki Teodorowscy z problemami niedowładu czterokończynowego. Pacjent podczas badania był w pełni świadomy, nerwy czaszkowe prawidłowe. Podczas próby postawienia pies bezwiednie kładł się na boki. Odruchy rdzeniowe miał prawidłowe i czucie bólu zachowane. Podczas próby ganaszowania widoczny był ból i dyskomfort. Badanie rezonansu magnetycznego uwidoczniło problem deficytów neurologicznych. W odcinku szyjnym na wysokości C 4-5 widoczny Hansen typ IV ( AHNCNPE ) w postaci białej hiperintensywnej masa dysku. W projekcji coronalnej materiał dyskowy układa się w postaci latającej mewy, dlatego potocznie typ ten nazywany jest objawem mewy.

Na podstawie badań laboratoryjnych wykluczono choroby odkleszczowe, potwierdzono jednak obniżony poziom T4, jednak wartość ta może być spowodowana wcześniejszą sterydoterapią. Zalecono pacjentowi ponowne skontrolowanie tego parametru za 4-5 tygodni.

Właściciele po zapoznaniu się z wynikami badania obrazowego zadecydowali się na wykonanie zabiegu neurochirurgicznego ventral slot.  Po 24 godzinach od zabiegu pacjent zaczął samodzielnie wstawać i małymi krokami przemieszczać się po klatce, zmieniać pozycję. Pomimo zabiegu pies swobodnie wykonywał zakres ruchu w odcinku szyjnym bez wcześniejszych objawów bólowych, dyskomfortu. Podczas pobytu w szpitalu w kolejnych dniach pies nabierał siły motorycznej, co było widoczne po 48 godzinach od zabiegu, jak samodzielnie i energicznie wyszedł na spacer.

Misiek z widocznym niedowładem czterokończynowym.

Misiek po zabiegu neurochirurgicznym porusza się bez żadnego dyskomfortu i bólu.