EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia w sylwestra?

Sylwester zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego warto pomyśleć wcześniej, jak my go spędzimy oraz jak spędzą go nasze zwierzęta. Jest to wydarzenie, które często powoduje ogromny stres u naszych pupili, co może prowadzić do zagrożenia ich zdrowia, a nawet życia. Zadbajmy o naszych czworonożnych przyjaciół, by w spokoju i komforcie powitali Nowy Rok.

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia w sylwestra? Kilka porad

Przedstawiamy kilka porad, których należy się trzymać każdego roku, by nasz pupil mógł spokojnie przetrwać sylwestrową noc:

  1. Wyjdź z pupilem na spacer wcześniej - zapewnij swojemu zwierzęciu aktywność fizyczną, wtedy gdy będziesz mieć pewność, że jeszcze nie rozpoczęło się świętowanie.

  2. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym zwierzę będzie przebywać podczas sylwestra - zwierzęta często boją się wystrzałów na zewnątrz, dlatego gdy tylko będziesz mógł, zamknij wszystkie okna w domu i je zasłoń. Tym sposobem ograniczysz zwierzęciu wszelkie błyski na zewnątrz.

  3. Zapewnij zwierzęciu przyjazne i znane miejsce - pupil przebywający w pomieszczeniu już wcześniej poznanym będzie bardziej spokojniejszy, niż  w nowym dla siebie miejscu. Znane legowisko oraz zabawki znacznie uspokoją zwierzę i sprawią, że stres zmaleje. 

  4. Wychodząc na spacer zadbaj o dobrze przypiętą smycz i obrożę - przed świętowaniem, a także w Nowy Rok fajerwerki mogą pojawiać się na niebie niespodziewanie. Upewnij się, by twój zwierzak nie mógł zerwać się ze smyczy.

  5. Pomyśl o identyfikatorze - gdy twoje zwierzę ucieknie, dzięki identyfikatorowi będzie mógł szybko wrócić do domu.

  6. Rozważ preparaty wyciszające - jeśli twój pupil odczuwa duży stres, pomyśl wcześniej o zastosowaniu środków wyciszających. One na pewno zadbają o komfort psychiczny twojego zwierzęcia. Umów się na wizytę do lekarza weterynarii, by dopasować najlepszy preparat. Pamiętaj, jeśli zdecydujesz się na tą metodę, należy wystarczająco wcześniej zacząć stosować środki wyciszające, by w noc sylwestrową osiągnęły maksymalną skuteczność.


    Nie tylko ty masz się dobrze bawić w sylwestra. Dzięki wyczulonemu słuchowi, nasze zwierzęta mogą różnie reagować na hałasy za oknem. Oszczędź zwierzętom dodatkowego stresu, który może być dla nich bardzo niebezpieczny.

Kiedy rozpocząć przygotowania?

Najlepiej kilka dni przed sylwestrem warto udać się do Kliniki weterynaryjnej, by porozmawiać z lekarzem o ogólnym stanie zdrowia zwierzęcia. Dzięki temu specjaliści będą w stanie odpowiednio wcześnie określić, jaka forma przygotowań na sylwestra będzie dla psa, czy kota najlepsza.

Jeśli zwierzę jest w pełni zdrowe można przystąpić do przygotowań jeden dzień wcześniej, a nawet ostatniego dnia grudnia, lecz na tyle wcześnie, by zwierzę jeszcze nie słyszało wystrzałów na zewnątrz.

Natomiast, gdy pupil odczuwa duży stres i miewa ataki paniki, należy minimum kilka dni przed nocą sylwestrową zacząć stosować środki wyciszające, które dobrał lekarz weterynarii, by w sylwestra osiągnęły swoją maksymalną skuteczność.

 

Do kogo należy się zgłosić w celu ustalenia indywidualnych wskazówek?

Nasza Klinika Teodorowscy zapisuje na wizyty wszystkich właścicieli ze swoimi pupilami w okresie świąteczno-noworocznym. Nasi specjaliści są gotowi każdego dnia badać zwierzęta i sugerować, jak najskuteczniej przygotować psa lub kota na sylwestra.

Nasi lekarze zaproponują metody, które najskuteczniej pozwolą przetrwać zwierzętom wyjątkową noc. Do każdego pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę jego zachowanie, ogólny stan zdrowia, a nawet charakter zwierzęcia, dlatego proponowane rozwiązania będą najskuteczniejsze w walce z ogromnym stresem.

Jak pomóc nie mając własnego zwierzęcia?

Na pewno zachęcamy do porzucenia petard. Fajerwerki bardzo stresują czworonogi, a także ich wybuchy często prowadzą do ataków paniki, które czasami kończą się ucieczką. Rezygnacja z wystrzałów w sylwestra to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy kochają zwierzęta i nie chcą pozwolić na paraliżujący stres, czy strach.

Niestety często w sylwestrową noc zwierzęta w panice uciekają. Gdy zauważymy po sylwestrze psy lub koty błąkające się po ulicach, parkach, czy lasach - zareagujmy. Być może są to zwierzęta, które przez wystrzały i huk wystraszyły się i uciekły z domu. Pomóż zwierzętom powrócić do ich właścicieli.

Jeśli posiadasz piwnicę, szopę lub garaż, czy jakiekolwiek inne pomieszczenie, które mogłoby posłużyć zwierzętom jako schronienie, zostaw drzwiczki uchylone. Takim sposobem nawet bezpańskie psy lub koty będą mogły schować się w bezpieczne miejsce podczas świętowania.