EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

W końcu nadeszła upragniona wiosna. Pora roku kochana przez ludzi i zwierzęta ze względu na możliwość częstszego spędzania czasu na łonie natury. Aby sprawić, żeby ten letni czas był dla Twojego zwierzaka maksymalną beztroską, powinieneś pamiętać o stałej kontroli jego zdrowia i kondycji. Spacery po lesie, wylegiwanie się na trawie i bieganie po łąkach to coś, co kocha każdy zwierzak. Jednak natura to nie tylko relaks i okazja do aktywności. Czyhają w niej również niezliczone ilości pasożytów, które tylko czekają na okazję, by zaatakować Twojego pupila. Jednym z nich jest właśnie on – kleszcz. Mały owad, które może przysporzyć sporo kłopotów!

Choroby odkleszczowe u psów

Do głównych chorób, które wywołuje kleszcz należy borelioza. Niestety choroba ta z roku na rok dotyka coraz więcej psów. Warto więc zapoznać się z objawami, które za sobą niesie i starać się jej uniknąć. Przypadłość ta ma negatywny wpływ na skórę, serce, stawy, nerki, układ nerwowy psa i ogólną kondycję psychofizyczną. Kolejną chorobą jest niezwykle groźna bebeszjoza, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka! Jej objawy pojawiają się już kilka tygodni po ukąszeniu i dotyczą problemów z układem pokarmowym, moczowym i nerwowym.

Kilka wskazówek, jak uniknąć kleszcza:

  • należy szczególną wagę przykładać do dokładnej obserwacji skóry zwierzaka, na której zlokalizowanie kleszcza jest zdecydowanie trudniejsze niż u człowieka ze względu na sierść,
  • ochronę przed tymi pasożytami może zapewnić popularna obroża na kleszcze czy też tabletki antykleszczowe,
  • kolejnym pomysłem są urządzenia odstraszające kleszcze ultradźwiękiem,
  • jedną z najskuteczniejszych metod, które proponuje nasza klinika, są szczepienia wykonywane dwa razy w odstępie kilku tygodni, a następnie regularnie powtarzane co roku w celu utrzymania odporności.