Przyczyny i charakterystyka chorób tarczycy u psów
Tarczyca, niewielki gruczoł w organizmie psa, odpowiada za produkcję dwóch kluczowych hormonów: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Zaburzenia w jej funkcjonowaniu mogą prowadzić do nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Niedoczynność, często występująca, jest szczególnie powszechna i dotyka psów różnych ras, szczególnie tych w średnim wieku.
Skąd się bierze niedoczynność tarczycy u psa?
Większość przypadków niedoczynności tarczycy u psów wiąże się z autoimmunologicznym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Choroba ta prowadzi do obniżonej produkcji hormonów. Czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak dieta i stres, również mogą wpływać na rozwój tej choroby.
Objawy niedoczynności tarczycy u psów
Objawy niedoczynności tarczycy mogą być subtelne i różnorodne. Mogą obejmować ospałość, brak energii, wzrost masy ciała, łysienie, matowienie sierści, zmiany w skórze, spowolnione bicie serca, problemy neurologiczne i inne. Bardzo często objawy te są początkowo zauważane przez opiekunów psa na podstawie zmian w zachowaniu i wyglądzie pupila.
Objawy nadczynności tarczycy u psów
Nadczynność tarczycy u psa może objawiać się różnorodnie, wpływając na wiele narządów i funkcji organizmu. Do najczęstszych oznak nadczynności tarczycy u psa należą:
-
Niespokojne zachowanie i intensywne dyszenie
-
Utrata masy ciała pomimo zachowanego lub zwiększonego apetytu
-
Przyspieszone tętno (tachykardia)
-
Trudności z połykaniem
-
Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu (polidypsja i poliuria)
-
Zmiany w zachowaniu, takie jak nagła agresywność lub nadmierny lęk
-
Najeżona sierść
-
Częste mdłości lub wymioty
Co się stanie, jeśli choroba tarczycy u psa nie będzie leczona?
Choroby tarczycy u psów należy stale leczyć i kontrolować. Przy zaniechaniu leczenia mogą się pojawiać objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego (spowolnione bicie serca, niewydolność), zaburzenia w cyklu płciowym. Zdarza się, że pojawiają się również objawy neurologiczne. W znikomej ilości przypadków niedowład kończyn, porażenie nerwu twarzowego czy skręcenie głowy to jedyne zauważalne symptomy niedoczynności.
Diagnoza i leczenie chorób tarczycy
Diagnoza niedoczynności tarczycy u psa opiera się na badaniach krwi, które obejmują kontrolę poziomu hormonów tarczycowych. Leczenie zwykle polega na podawaniu hormonów tarczycowych w formie leków. Regularne wizyty kontrolne i dostosowywanie dawki są kluczowe dla skuteczności terapii.
Choroba tarczycy u psa
Choć niedoczynność tarczycy u psa może być trudna do zdiagnozowania z powodu różnorodności objawów, świadomość tych zagrożeń pozwala opiekunom na szybkie działanie i skorzystanie z pomocy weterynarza. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacznie poprawić jakość życia psa i zapewnić mu komfort na długie lata.